Cirkus 2017-04-17T13:00:16+00:00

CO JE TO CIRKUS SE ZVÍŘATY

 

 

 

Když se malým dětem sdělí, že přijede do města cirkus, tak se jim často rozzáří oči radostí. Těší se především na ta velmi šikovná zvířátka, která dělají ty neskutečně parádní kousky. Třeba slon stojící na zadních, nebo opička dělající stojky, tančící medvědi, či tygři a lvi proskakující ohnivým kruhem. Děti se neptají, jak je to možné, že se to ta zvířata naučila a především se neptají jak. 

Pokusíme se Vám stručně a jednoduše vysvětlit, jak to tedy v cirkusu chodí a za co rodiny s malými dětmi platí nemalé peníze.

Nejdříve nutno podotknout, že nehodláme kritizovat cirkus jako takový. Nikdo nic nenamítá proti klaunům, artistům, provazochodcům, či polykačům ohňů. Většina těchto výkonů je obdivuhodná a lze je přirovnat ke špičkovým sportovním výkonům. Co by nám tedy mělo vadit?

Když se začnete více ptát a hledat souvislosti, tak vyvstane ona základní otázka. Jak je možné, že se zvířata naučila ta cirkusová čísla?

Povrchní pohled v nás vyvolá obdiv ke krotitelům a pocit, že je člověk nadřazen zvířatům, která jej bezmezně poslouchají.  Lidé si myslí, že je zde vytvořeno hluboké pouto mezi odvážným člověkem – krotitelem a divokým – zkroceným zvířetem. Chceme věřit, že člověk zkrotil divoké zvíře na principu své přirozené nadřazenosti, vnitřní síly, mimořádných schopností a opakovaného výcviku, samozřejmě za pomoci pamlsků. Je to však skutečně pravda?

 

Příklad č.1 – Opička dělající stojku

Divoká zvířata jsou nucena od malička konat dovednosti a úkoly, které jim nejsou absolutně přirozené. Neexistuje situace, kdy by opička dělala v přírodě stojku. Její stavba těla ji předurčuje k dokonalému pohybu na stromech. Krotitel se k ní musí chovat abnormálně tvrdě a za pomoci krutého násilí a bití ji nutí dělat nepřirozené úkoly. Opička je denně vystavována krutému výcviku za pomoci nepředstavitelného duševního i fyzického týrání. Za každý sebemenší pokrok je pohlazena a za každé selhání je krutě bita. Násilí se samozřejmě stupňuje a opička nakonec po měsících výcviku stojku udělá, nebo zemře. To však neznamená, že by byl tímto konec násilí. Před každým vystoupením je podrobována dalšímu násilí, aby nedošlo k situaci, že při představení selže, takže do manéže vstupuje pod absolutním stresem a v hrůze dalšího násilí. Tohle všechno se odehrává mimo pohled veřejnosti a diváků, kteří si naivně myslí, že je vše v pořádku a zvířata to baví. Opak je pravdou.

 

Příklad č.2 – Tančící medvěd

Pokud má někdo pocit, že medvěd dokáže tančit, tak se opravdu mýlí. Celý výcvik je založen na opakovaném krutém násilí a mučení zvířete. Medvěd je opakovaně postaven na horkou plochu (připoután na řetězu), většinou na plech, kde jsou mu pálena chodidla. Medvěda to přirozeně pálí a bolest jej nutí přešlapovat, takže to vypadá, že tančí. Během takového výcviku je pouštěna stále stejná hudba. Po stovkách popálenin na chodidlech a opakované melodii je medvěd tak příšerně vyděšen, že poté již stačí pustit v manéži pouze hudbu a medvěd začne přešlapovat, takže to vypadá, že tančí. Ani to však není konec jeho utrpení, poněvadž se tento krutý proces výuky musí neustále opakovat, aby medvídek nezapomněl, že to pod ním skutečně pálí.

 

Příklad č. 3 – Cirkusové zvěřince a kruté transporty zvířat

Když se podíváte na prostory, ve kterých jsou zvířata nucena přežívat mimo cirkusovou manéž, tak si uvědomíte, v jakých stísněných podmínkách jsou držena. Je to strašné vězení, maličký prostor, mříže, klece, utrpení a nepřirozenost. Většina velkých šelem má vylámané zuby, zkrácené a obroušené drápy a zlomenou duši. Jejich život je provázen bolestí, utrpením a cestováním z místa na místo. Ještě horší jsou cirkusová zimoviště, kde jsou zvířata po dlouhé měsíce vystavena násilí výcviku a uzavřenému prostoru bez jakýchkoli sociálních struktur. Nesmíme zapomenout, že trápení – výcvik zvířete začíná již od mláděte. Je to to stejné, jakoby od malička někdo mučil dítě, aby splnilo nějakou nepřirozenou dovednost. Cirkus je pro zvířata místo, které bolí a trápí. Každý kdo cirkus navštíví, tím nevědomky toto trápení zvířat podporuje a prodlužuje.

Bič, oheň, hladovění, týrání a násilí jsou standartní praktiky krotitelů zvířat v cirkusech. Je skutečně výchovné vodit na taková představení citlivé děti, které tím žijí ve lži, že je vše v pořádku? Je výchovné, aby děti poznávaly zvířata v tak nepřirozených podmínkách a při zcela nepřirozených činnostech, které dětem zcela zkreslují pohled na přírodu a živé tvory? Odpovíme si velmi jednoduše, NENÍ! A navíc tím rodiče s dětmi podporují kruté týrání zvířat. Ptáte se jak? Poněvadž za taková představení platí, a tím se podílí na krutostech na zvířatech páchaných, aniž by si to uvědomovali. Dokud budou lidé navštěvovat cirkusy se zvířaty, do té doby se tato odporná a krutá činnost páchaná na zvířatech vyplatí.

Za posledních několik let se podařilo změnit tuto situaci v mnoha zemích v Evropě. Velká Británie, Holandsko, Slovinsko, Německo, Rakousko, Norsko, Švédsko, Dánsko a další. Všechny tyto země zakázaly vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech. Řecko dokonce zakázalo všechna zvířata, včetně koní, psů a koček. Tyto země a jejich občané se postavili čelem k problematice týrání zvířat v cirkusech a řekli mu jasné NE!

Občané České republiky, berte to jako výzvu a prosbu zároveň. Nepodílejme se na krutém týrání a mučení zvířat pro naše vlastní potěšení, či dokonce pro radost našich dětí. Je tisíce jiných možností, jak vyvolat v očích dítěte obdiv a štěstí. Stačí vyrazit jen pár kilometrů za město, či pár desítek metrů za vesnici a uvidíte krásné kytky, ptáky, zajíce, či srnky v jejich přirozeném prostředí. Uvidíte krásná a svobodná zvířata a navíc to bude levnější. Stačí koupit dětem krásnou knihu o zvířatech a číst jim úchvatné příběhy. Nedávejme vydělávat lidem, kteří se živí týráním zvířat! Neberte prosím své děti do cirkusů se zvířaty a vysvětlete jim proč! Ony to pochopí a budou Vám po pár letech vděčny, že jste je ušetřili takové pochybné a kruté zábavy, za kterou je jen krev, bolest a utrpení. Vychováte z nich lidi, kteří nebudou brát do cirkusů se zvířaty ani své děti a tím se zastaví a přeruší tato nesmyslná „kulturní“ tradice, jak se nám někdo snaží namluvit! V konečném důsledku jde zase pouze o vaše peníze a vydělávají na vás lidé, kteří se neštítí jakékoli lži a krutosti páchané na bezbranných zvířatech.

 

 

Pokud nám nevěříte, tak se podívejte na tento krátký film z výcviku v ruském cirkusu a zcela jistě pochopíte, že podpora cirkusů není etická ani morální věc.

Více o aktuálním dětí za celosvětovou akcí za CIRKUSY BEZ ZVÍŘAT zde.

 

Děkujeme Vám i Vašim dětem za odmítnutí této kruté, hloupé a barbarské zábavy.