Oko Tygra 2018-05-23T15:24:35+00:00

Oko Tygra

OKO TYGRA 2018 – 2020

Strážně monitorovací program Oko tygra odehrávající se na Sumatře v Indonésii, kde společně se členy proti-pytláckých hlídek Tygří a Želví komando budete pomáhat dokumentovat život ohrožených druhů zvířat za pomocí školní fotopasti a zároveň odhalovat pytláctví.

Záběry z fotopastí jsou používány pro vznik vzdělávacích materiálů o přirozeném životě zvířat v přirozeném prostředí a dopadení pytláků. Tento program je ve spolupráci s indonéskou vládou, Správou NP Gunung Leuser a vládní organizací na ochranu přírody BKSDA.

Každá partnerská škola NEPZ, která se zapojí do programu Oko tygra získá každého půl roku záběry ze své fotopasti a do konce března 2020 odevzdá školní soutěžní film Oko tygra + název školy, s nímž se v červnu 2020 zúčastní školního filmového festivalu v ČR.

MONITOROVANÉ OBLASTI

  • NP Gunung Leuser – ekosystém Leuser, Severní Sumatra, Indonésie – monitorovací program Oko tygra se zaměřuje na speciálně na ochranu tygrů sumaterských v oblasti provincie Severní Sumatra. Monitorovací licence Smart Patrol nás opravňuje v rozmisťování fotopastí na území 2 000 km².

  • delta řeky Singkil (státní rezervace Singkil) – ekosystém Leuser, Aceh – Sumatra, Indonésie – monitorování singkilské delty se zaměřením na ochranu mořských krokodýlů a jejich ochranu.

  • ostrov Bangkaru, souostroví Pulau Banyak, Aceh – Sumatra, Indonésie – monitorování ostrova Bangkaru se zaměřením na ochranu želvích kladišť před pytláctvím.

 

JAK SE ZAPOJIT DO PROGRAMU OKO TYGRA?

 

 

Tento program je určen základním a středním školám v České republice a na Slovensku. Každá partnerská škola zafinancuje ŠKOLNÍ PARTNERSKOU FOTOPAST v hodnotě 3 800 Kč a tuto získanou sumu pošle na transparentní účet Tygří hlídka CZ: 2600885307/2010 nebo Tygria hlídka SK: SK4183300000002401071589.

Školní partnerská fotopast UV595HD bude zakoupena u naší sponzorské firmy FOTOPAST.CZ a umístěna na programu Oko tygra v sumaterské divočině národního parku Gunung Leuser, v deltě řeky Singkil nebo na ostrově Bangkaru.

 

 

JAK TO PROBÍHÁ V PRAXI?

Fotopasti jsou umístěny v daném ekosystému, aby napomáhaly monitorovat kriticky ohrožené druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí a zároveň rozkrývaly pytlácké aktivity, které tato zvířata ohrožují. Fotopast je v terénu vždy 2 – 3 měsíce a po celou tuto dobu snímá jedno území, aby monitorovala pohyb zvířat i lidí. Po této době jsou fotopasti staženy z terénu členy Tygřího komanda, projdou servisem a vyčištěním, aby byly v další monitorovací periodě umístěny do terénu. V případě technické poruchy jsou fotopasti odvezeny na servis do ČR do Fotopast.cz. Po opravě se vrací opět do programu Oko tygra na Sumatru.

V roce 2018 rozjíždíme taktéž monitorování v korunách stromů, což by mohlo přinést unikátní záběry zvířat žijících v korunovém patře deštného pralesa.

 

 

VÝZNAM PROGRAMU OKO TYGRA

Význam programu Oko tygra je obrovský a má za úkol během roků 2018 – 2020 monitorovat populaci kriticky ohrožených druhů tygrů sumaterských v NP Gunung Leuser v okresu Bohorok. Dalšími zájmovými zvířaty jsou především sloni sumaterští, medvědi malajští, levharti diardovi a nejohroženější nosorožci sumaterští. Program Oko tygra má těchto šest hlavních cílů:

 

  • monitorovat kriticky ohrožené druhy zvířat (tygři, sloni, orangutani, mořské želvy, krokodýli mořští atd.) za účelem jejich ochrany a osvěty lidí
  • monitorovat přirozené chování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí
  • odhalovat pytlácké aktivity, rozkrývat pytlákou činnost a získané důkazy předávat Správě NPGL v Medanu
  • ze získaných záběrů z fotopastí vytvářet výchovně vzdělávací program pro děti a mládež ve školách v České republice a na Slovensku v rámci projektu NEPZ
  • zapojit mladou generaci do přímé ochrany nejvýznamnějších ekosystémů a nejohroženějších druhů zvířat na Zemi
  • vytvořit mezinárodní výchovně vzdělávací program o ochraně přírody a divokých zvířat
  • přiblížit mladé generaci práci strážců divoké přírody

 

PARTNERSKÉ ŠKOLY OKO TYGRA 2017

ZŠ Roveň

ZŠ Týnec nad Sázavou

ZŠ Povrly

ZŠ Lupáčova (Praha)

7.ZŠ Most – Jakuba Arbesa

VOS, SPGS a OA Most

ZŠ Tyršova – Kuldova (Brno)

ZŠ Štáflova (HB)

ZŠ Masarykova (Klánovice – Praha)

ZŠ Bartůškova (Třebíč)

Gymnázium Jana Palacha (Praha)

 

 

 

ZŠ Písečná

ZŠ Krajné (SK)

ZŠ Laštůvkova (Brno)

ZŠ Jana Masaryka (Harrachov)

ZŠ Dubá

ZŠ Věž

ZŠ Jirkov – ul. Studenská

ZŠ Pohořelice

ZŠ Klíč (Česká Lípa)

ZŠ Racková

 

 

ZŠ Tyršova (Nymburk)

ZŠ Holčovice

ZŠ Husova (Jičín)

ZŠ Prameny (Karviná)

ZŠ Brandýsek 5.A

ZŠ Nová Ves

ZŠ Videčská (Rožnov pod Radhoštěm)

ZŠ Týnec nad Labem

TYMY SVČ Holešov

ZŠ Krupka

 

 

ŠKOLNÍ CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ A FILMOVÝ FESTIVAL OKO TYGRA 2020

Každá partnerská škola zapojená do monitorovacího programu Oko tygra 2018 – 2020 bude získávat vždy na jaře a na podzim (2018 – 2019) záběry z fotopastí za účelem zpracovávání krátkého filmu 5 – 7 minut, který bude do března 2020 doručen spolku Prales dětem na adresu Šámalova 2017, Brno, 615 00 nebo v elektronické podobě na e-mail: nepz@nepz.cz.

V červnu 2020 proběhne školní filmový festival Oko tygra 2020 ve Světlé nad Sázavou v kině s ubytováním na jednu noc v rekreačním areálu Kadlečák na Vysočině. Na tento festival budou pozvány environmentální žákovské a studentské týmy zúčastněných škol.

Bližší informace o organizaci do konce června 2019.

 

PODMÍNKY ZAPOJENÍ ŠKOLY DO OKO TYGRA 2018 – 2020

Do monitorovacího programu Oko tygra se může zapojit jakákoli základní nebo střední škola v České republice a na Slovensku, která bude mít partnerskou školní fotopast na programu Oko tygra na Sumatře a zaplatí příslušnou částku 3 800 Kč na transparetní účet Tygří hlídka (viz výše) do konce června 2018.