Lektoři NEPZ 2019-05-26T13:39:03+00:00

LEKTOŘI NEPZ 

 

MILAN JEGLÍK

Předseda spolku Prales dětem, instruktor potápění, vystudoval střední lesnickou školu v Trutnově, sloužil u kriminální policie, poté kameraman, ochránce přírody, dobrodruh, vegan, bojovník za práva zvířat a lektor projektu NEPZ.

 

„Po 11 letech života v Indonésii, po více než 4.500 ponorech v Indopacifiku, po 5ti letech expediční plavby po největší ostrovní říši planety a po několikaletém poznávání tropických deštných pralesů jsem se  v roce 2012 rozhodl, že musím sdělit nastupující generaci své zkušenosti s přírodou a divokými zvířaty. Zjištění, že média zkreslují informace o přírodě, že se nedozvídáme skutečnosti o devastaci naší společné planety a jsme systematicky manipulováni k podpoře neudržitelného rozvoje, mně přivedlo na cestu výchovy a vzdělávání nastupující generace a široké veřejnosti.

Přijal jsem výzvu k práci lektora výchovně vzdělávacího projektu NEPZ, který je jednou z mála šancí, jak sdělovat dětem a mládeži, co se kolem nás skutečně děje. Důvodem mého počínání je víra, že jsme schopni společně se školami a rodinami vychovat jednu celou hodnotnou generaci, která bude vnímat přírodu jako klenot, nikoli jako předmět devastace a výdělku. Generaci, pro kterou bude ochrana přírody a zvířat stejně normální, jako nákup v supermarketu. Generaci, která nebude podporovat cirkusy se zvířaty, jejich zajetí a zneužívání pro lidskou zábavu. Generaci, která pochopí, že je příroda nezávislá a je základem života na naší společné planetě.

Tak jak se budeme dnes chovat k životnímu prostředí, tak budou muset v budoucnu žít lidé, kteří se ještě nenarodili.“

ZUZANA KOLOUŠKOVÁ 

Místopředseda spolku Prales dětem, zkušený potápěč s více jak 400 ponory, vystudovala zahradní a krajinnou architekturu na Mendelově Univerzitě v Brně, fotografka, ochránce přírody, veganka, bojovnice za práva zvířat, ředitelka NEPZ a místopředsedkyně spolku Prales dětem.

 

„V roce 2011 se mi zcela změnil život, odjela jsem na dobrovolnický program do Indonésie a už tam zůstala. Pochopila jsem, jak je důležité chránit původní divokou přírodu, i když je tisíce kilometrů daleko. Můj svět se obrátil naruby. Smyslem mého života se stala ochrana zvířat, pralesů a budoucnosti. Na základě těchto zkušeností jsem se rozhodla v Česku založit výchovně vzdělávací společnost Green Life Education a společně se svým životním partnerem jsme vymysleli projekt Nejbohatší Ekosystémy Planety Země. Pochopila jsem, že jednou z možností ovlivnit budoucnost, je vzdělávat děti a mládež současnosti.

Svoji práci nepovažuji za zaměstnání, nýbrž poslání. Šíříme myšlenku ohleduplnosti, rozumu a milosrdenství. Nesnáším lhostejnost vůči týrání zvířat a bezbranných bytostí. Bojujeme proti chamtivosti, lhostejnosti a bezohlednosti! Snažíme se zachovat původní a přirozenou krásu a tu nám dnes poskytuje pouze příroda, která však každý den trpí pod tíhou člověka. Jsem si vědoma, že je to těžký úkol a možná i neřešitelný, ale i přes to věřím, že to má smysl. Vážím si každého člověka, který není lhostejný k bolesti a utrpení druhých.“

PETR COUBAL

ANETA TONZAROVÁ

LUDMILA KUKLÍNKOVÁ A MILAN HORÁČEK

LENKA A MIREK VYMAZALOVI

MICHAELA KRŠÁKOVÁ A TOMÁŠ ŠMÁTRALA